1970
1953
1901

Wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku.

Pierwotnie zajazd i karczma. Przez kilka tygodni mieszkał w nim Oskar Kolberg (1814-1890) wybitny etnograf, folklorysta i kompozytor, który właśnie tu pisał jeden z tomów pt. „Wielkie Księstwo Poznańskie”. Do roku 1939, kamienica należała do najbogatszego żydowskiego mieszkańca Fordonu, członka Rady Miasta, Louisa Dattela. Posiadał w tym budynku sklep bławatny. Dattel został zamordowany przez Niemców pierwszych dniach września 1939 r. W okresie powojennym budynek mieszkalny. Na narożniku zawieszona była tablica upamiętniająca Oskara Kolberga.