O nas

Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od kilku lat zadomowiła się w Starym Fordonie, dawnym miasteczku, dziś dzielnicy Bydgoszczy. Opiekujemy się tu jednym z najważniejszych zabytków – synagogą. Naszym celem jest adaptacja XIX-wiecznego budynku dla celów centrum kultury i aktywizacji mieszkańców.

Równocześnie angażujemy się w zachowanie dziedzictwa małego miasteczka znad Wisły, w którym przez sześć wieków współżyły ze sobą trzy nacje – Polacy, Niemcy i Żydzi. Organizujemy wycieczki z przewodnikiem oraz wykłady historyków. Wydaliśmy „Spacerownik – sztetl Fordon”, czyli przewodnik po dawnym miasteczku zawierający opowieści o mieszkańcach, anegdoty, opis ciekawych miejsc.

Teraz oddajemy w Wasze ręce stronę www.fordon.org.pl. Zgromadziliśmy tu razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu całą naszą wiedzę o ul. Bydgoskiej – głównym trakcie dawnego miasteczka – o mieszkańcach, sklepach, rzemieślnikach. Zdajemy sobie sprawę, że to zaledwie ułamek wiedzy. Dlatego będziemy stale ją uzupełniać, spisywać kolejne relacje, zamieszczać następne zdjęcia. Co więcej – rozszerzymy zawartość strony o sąsiednie ulice. Chcemy w ten sposób odtworzyć całe miasteczko sprzed 20, 50, czy 100 lat. Pomóżcie nam – zapraszamy do kontaktu poprzez profil na facebooku Starofordoński Spichlerz Historii lub mail: fundacja@ukw.edu.pl.

Ta strona powstała dzięki zaangażowaniu
- Damiana Rączki
- Bogdana Kunacha