2016
Przed 1920
Przed 1920
Lata 60.
1992
1992

Bydgoska 8

Kamienica spod ósemki podzieliła smutny los wielu domów Fordonie, które trafiły jako mienie komunalne pod zarząd Bydgoszczy.

Okazała kamienica stojąca na parcelach 6 i 8. Przed zmianą numeracji były to budynki 42/43. Zachował się oryginalny spis lokatorów z lat 50-tych i początku 60-tych. Wiemy że mieszkały tam rodziny Loewenau, Nowickich, Nowaków i Kokoszyńskich. W drugiej części kamienicy mieszkały rodziny Łęckich i Borowskich. Zwykle wielodzietne. Ojcowie pracowali w cegielni, papierni czy tartaku. Tuż po wojnie żydowskie sklepy na parterze, zamieniono na mieszkania. Jednak stan techniczny budynku już w latach 50-tych budził poważne obawy lokatorów. Zachowały się oryginalne petycje składane do Miejskiej Rady Narodowej, w sprawie pilnej naprawy dachu. Budynek ten podzielił los innych obiektów, w tym ratusza przy ul.Sikorskiego i został wyburzony w latach 90-tych.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl