2016
Przed 1920
Przed 1920
Przed 1939
Lata 60.
1992

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 6

Przed wojną działała tu winiarnia, po wojnie piwiarnia. Dziś budynek nie istnieje.

Przed wojną w winiarni państwa Radomskich można było się napić nie tylko wina, też piwa i lemoniady. Podawano także likiery m.in. Franciszka Płotki miejscowego wytwórcy alkoholi i przyjaciela domu, który miał swoją restaurację przy Rynku. Można było także jadać tu obiady. Lokal miał swoich stałych klientów – podobno lubili tu przychodzić fordońscy nauczyciele. Winiarnia działała na pewno w latach 30. Jedno ze zdjęć z naszego zbioru przedstawia córkę właścicieli Hilarię przed wejściem do lokalu rodziców.

Budynek po wojnie popadał w ruinę i został rozebrany. Nie widać go już na zdjęciu z 1992 r. Na pustym placu po budynku funkcjonowała przez jakiś czas plenerowa część baru piwnego UNO, a dziś działa tu sklep warzywny w tymczasowym, drewnianym domku.

Razem ze zburzoną sąsiednią kamienicą miejsce to jest dziś największym ubytkiem w północnej pierzei ul. Bydgoskiej.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl