2016
Przed 1920
Przed 1920
Lata 60.
Lata 70.

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 4

Ta kamienica ma swojego słynnego bohatera – Maxa Jacobsohna, który zrobił głośną karierę w Ameryce. Okazał się złym duchem m.in dla prezydenta Johna F. Kennedy’ego, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya.

Dom zbudowano pod koniec XIX w. Na parterze mieścił się jeden z wielu w miasteczku sklepów rzeźniczych. Właścicielem był Żyd Louis Jacobsohn, jeden z bogatszych mieszkańców Fordonu. 3 lipca 1900 r. urodził mu się syn – Max. Dzięki pieniądzom rodziców i własnym zdolnością Max ukończył studia medyczne w Berlinie. W 1936 r. wyjechał z nazistowskich Niemiec do Ameryki. Po latach praktyki lekarskiej otworzył gabinet na Manhattanie. Do tego stopnia zasłynął skuteczną terapią dolegliwości fizycznych i psychicznych, że zaczęto nazywać go Doktorem Dobre Samopoczucie (Feelgood) lub Cudnownym Maksem (Miracle Max).

Swoim pacjentom aplikował zastrzyki regenerujące, które zawierały mieszankę amfetaminy, enzymów z ludzkiego łożyska, hormonów konia, witamin, środków przeciwbólowych. Diabelski specyfik sprawiał, że pacjenci czuli się świetnie. Wśród setek odbiorców cudownej terpaii znaleźli się m.in. aktorzy Marilyn Monroe, Anthony Quinn i Marlena Deitrich czy król rock’n’rolla Elvis Presley.

W 1960 r. tuż przed debatą prezydencką próg gabinetu przekroczył John F. Kennedy. Przyszłego prezydenta prześladował ból pleców i któryś z doradców polecił mu doktora z Manhattanu. Po wygranych wyborach Kennedy aż 34 razy korzystał z pomocy Jacobsohna. Jednak jego mieszanka dawała też efekty uboczne - nadpobudliwość, zaburzenia wzroku, wahania nastroju.

Karierę doktora zakończyła śmierć fotografa czasopisma Life - Marka Shawa. Badanie wykryło zatrucie organizmu dużą dawką amfetaminy, a Doktor Feelgood stracił prawo do wykonywania zawodu. Zmarł w grudniu 1979 r. Dziesięć lat później jego historię wykorzystał zespól Motley Crue nagrywając płytę i utwór „Doctor Feelgood”.

A w Fordonie na ul. Bydgoskiej pod nr. 4 sklep rzeźnicki działał jeszcze po wojnie. Właścicielem był Reile. Następnie mieścił się tu bar UNO.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl