2016
1992
1992
2002
2008

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 33

Dzisiejszy sklep Biedronka stoi na miejscu dawnej restauracji „Nadwiślanka”. Był to nie tylko lokal gastronomiczny, ale także namiastka sali widowiskowej.

Przed wojną w Fordonie działało kilkanaście mniejszych i większych restauracji – przede wszystkim przy Rynku, na Bydgoskiej, w okolicy mostu, na dworcu kolejowym. W sezonie wypełniali je goście zjeżdzający nad Wisłę. Cieszyły się też popularnością wśród miejscowych.

Jednym z najważniejszych był lokal przy skrzyżowaniu Bydgoskiej ze schodzącą do Wisły ul. Mickiewicza (dziś Filomatów) należący do Niemca Schiemanna. Ponieważ dysponował obszerną salą używano jej także do zebrań. W czasie okupacji mówiło się nawet na to miejsce Parteihaus, czyli dom partyjny (jedyną działającą partią była wtedy nazistowska NSDAP). Tu organizowano zebrania. Ponieważ szkoła przy ul. Wyzwolenia została zajęta na cele militarne, to zajęcia szkoły niemieckie także odbywały się w tym lokalu.

Po wojnie lokal otrzymał nazwę „Nadwiślanka” i stał się najważniejszą restauracją w miasteczku. Można tu było zjeść obiad z rodziną, ale przychodziło się także na alkohol z zagryzką. Aby oddzielić dwa typy klientów wydzielono w restauracji część bezalkoholową, której klienci byli obsługiwani przez kelnerów w pierwszej kolejności.

Lokal spełniał także funkcje wyższego rzędu. Ponieważ miał najlepszą salę w miasteczku, wykorzystywano ją na cele kulturalne. Organizowano tu występy estradowe, nawet coś w rodzaju namiastki spektakli teatralnych, spotkania autorskie z artystami, także zabawy. Gościli tu Mieczysław Fogg oraz Violetta Villas. Tu pracowały także komisje okręgowe podczas wyborów.

Restauracja przestała funkcjonować w latach 90, zamieniono ją na dyskotekę pod nazwą Camel, a później Hocus. Budynki zaczęły popadać w ruinę. Nim nastały czasy Biedronki, siłami miejscowego kapitału próbowano postawić tu pawilon handlowy. Inwestycja skończyła się na częściowym wyburzeniu starych zabudowań, ale nowy pawilon osiągnął jedynie tzw. stan surowy. Dziś nie ma śladu ani po budynkach z XIX w., ani po pawilonie z przełomu XX i XXI w.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl