2016
1992

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 32

Niepozorny dom pod numerem 30-32 na sklepy przeznaczył cały parter. Chyba zawsze działała tu piekarnia, ale swoje miejsce znalazła też Praktyczna Pani.

Dom pochodzi jeszcze z XIX wieku, ale późnejsze przebudowy nie były dla niego korzystne. Na zapleczu istniała piekarnia, a wyroby z jej pieców można było kupić w sklepiku od strony ul. Bydgoskiej. Można było także przyjść tu z własnym ciastem, za drobną opłatą powierzyć je piekarzowi i po wypieczeniu odebrać gotowe ciasto.

Dom należał od 1927 r. do rodziny Markiewiczów, którzy przyjechali tu z Poznania i kupili go od rodziny żydowskiej. Prowadzili piekarnię i sklep. Senior rodu Stefan Markiewicz zginął w czasie wojny w obozie w Stutthofie. Piekarnię przejęli najpierw Niemcy, a po wojnie zarządzała nią Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców „Społem”. Od 1990 r. prowadzi ją wnuczka przedwojennego właściciela i z powodzeniem przekształciła w sporą firmę piekarniczą 7 Siódmiak.

W domu przy ul. Bydgoskiej prócz piekarni funkcjonował sklep rybny, a także placówka Praktycznej Pani prowadzona przez „Społem”. Praktyczna Pani to była niezwykle rozbudowana w całej Polsce sieć punktów pomocy gospodyniom domowym. Utrzymywał je ruch spółdzielczy. Można było przyjść do nich z własnym materiałem po radę w sprawie szycia, pożyczyć zastawę na przyjęcie, zacerować rajstopy.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl