2016
1992
2002

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 29

Na całej ul. Bydgoskiej to chyba jedyna kamienica, które nie miała w swojej historii żadnego sklepu czy punktu usługowego.

W całości była przeznaczona na mieszkania, a ze względu na solidniejszą konstrukcję i elegancką fasadę uchodziła kiedyś za ekskluzywną. Mieszkał tu m.in. Albert Mylo, burmistrz miasta jeszcze w czasach niemieckich. Mylo był właścicielem najstarszej pamiątki po mieszkańcach okolicy Fordonu – kościanego haczyka do wędki na ryby myśliwego z czasów środkowej epoki kamiennej (6000 – 4500 r. p.n.e.). Prehistoryczny zabytek burmistrz przekazał do bydgoskiego muzeum.

Jeszcze w czasie wojny Niemcy wybrali sobie jedno z mieszkań w tym domu na siedzibę lokalnego oddziału partii nazistowskiej NSDAP.

Dziś mieszkania nie uchodzą już za ekskuzywne. Budynkiem zarządza Administracja Domów Miejskich, która od lat 70. kierowała tu niezamożne rodziny. Dlatego wkrótce po tym kamienicę zaczęto złośliwie nazywać Belwederem.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl