2016
Przed 1920
Lata 40.
1992

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 28

Sklep mięsny zniknął spod numeru 28 jeszcze w latach 90., a mimo to ten dom wciąż wielu osobom kojarzy się z rzeźnikiem. Ze względu na wyjatkową postać Waldemara Podgórskiego.

Dom na rogu z ul. Góralską (kiedyś Podgórną) powstał ok. 1910 r. Sklep na parterze istniał od początku. Przed wojną prowadził go mistrz rzeźnicki Waldemar Podgórski. Konkurencję miał sporą, bo przy samej Bydgoskiej kilku innych rzeźników sprzedawało swoje wyroby – np. Jacobsohn, Dattel czy Bartz, a firmowy sklep prowadziły bydgoskie zakłady Bacon Export. Podgórski jednak na brak klientów nie narzekał, bo sąsiedzi go lubili. Bawił ich swoją słabą polszczyzną, która była efektem lat spędzonych w Niemczech.

Podgórscy dorobili się na zachodzie sporego majątku, za który po przeprowadzce do wolnej Polski po 1920 r. kupili w Fordonie cztery kamienicy, w tym przynajmniej dwie przy ul. Bydgoskiej – 28 i 25 (po drugiej stronie ulicy).

Rzeźnik wyróżniał się także ogromną sylwetką. Zachowało się dowcipne zdjęcie jego czeladników – dwóch z nich zaprezentowało się w spodniach swojego pracodawcy. Każdy wszedł do oddzielnej nogawki. Zmieścili się bez problemu.

Niestety historia Waldemara Podgórskiego ma ponure zakończenie. Został rozstrzelany w 2 października 1939 r. pod kościołem św. Mikołaja w grupie ośmiu mieszkańców Fordonu. Podobno przyczyną był dowcip rzucony w pierwszych dniach wojny o Hitlerze, którego pan Podgórski chciał przepuścić przez maszynkę do mięsa. Jego słowa powtórzyła nowym władzom lokatorka jego kamienicy i to wystarczyło do rozstrzelania bez sądu. W czasie wojny zginęli także obaj synowie Podgórskiego.

Sklęp mięsny w jego domu funkcjonował jednak jeszcze przez kilka dekad. Jednym z kontunuatorów był rzeźnik Ziółkowski.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl