2016
Przed 1920
1924
1992

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 27

Parterowy budynek kojarzył się przez lata nierozerwalnie z zakładem fotograficznym Ziółkowskich.

Długo było to jedyny zakład fotograficzny w miasteczku. Założył go jeszcze w latach 20. Leon Ziółkowski. Prócz zdjęć mieszkańców Fordonu pan Leon z pasją utrwalał uroczystości i życie okolicy. Był też miłośnikiem kinematografii. Miał własną kamerę. Podobno już przed wojną kręcił filmy na kolorowej taśmie. A w 1929 r. dostał nawet pozwolenie od magistratu na prowadzenie kina Polonia w Hotelu Polskim. Pozwolenie cofnięto mu jednak już po dwóch miesiącach i pomysł z kinem upadł.

Mówi się, że fotograf miał pokaźny zbiór zdjęć i filmów przedwojennego Fordonu. Nie wiadomo co się z nim stało. Zimą 1945 r. razem z około stu innymi mieszkańcami Fordonu Leon Ziółkowski został aresztowany i zesłany do sowieckiego gułagu na terenie Związku Radzieckiego. Po wojnie zakład fotograficzny prowadziły jego córki.

Dziś charakterystyczna witryna, w której przez wiele lat wystawiano zdjęcia, jest zamurowana, a zakład fotograficzny przekształcono w mieszkanie.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl