2016
Przed 1920
Lata 40.
1992
2002

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 26

Ten dom ma swoją nazwę wśród mieszkańców – Księgarnia, choć książek nie można tu kupić już od kilkunastu lat.

Nim trafiły tu książki, lokal z charakterystyczną witryną był najpierw sklepem spożywczym, a potem metalowym. Później przez wiele lat funkcjonowała tu mała biblioteka, ale przeprowadziła się do większych pomieszczeń przy ul. Sikorskiego.

W końcu na długo zadomowiła się tu księgarnia, choć jest to pojęcie zbyt wąskie. Prócz książek można było tu kupić przybory szkolne, artykuły papiernicze itp. W każdym razie wystawa sklepowa uchodziła za jedną z najciekawszych na ulicy i zawsze przyciągała uwagę przechodniów. Co roku przed rozpoczęciem roku szkolnego klienci musieli ustawić się w długa kolejkę, żeby kupić potrzebny asortyment.

Niestety sklep upadł w pierwszych latach XXI wieku i został zamknięty. Przez kilkanaście lat stał pusty. W 2015 r. Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego urządziła w nim Warsztat – miejsce wyposażone w narzędzia stolarskie, piec ceramiczny, koło garncarskie i inne urządzenie do rękodzieła. Organizuje tu warsztaty twórcze dla mieszkańców.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl