2016
Przed 1920
Lata 70.
1992

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 20

Kamienica przy ul. Bydgoskiej 20 do dziś kojarzy się z rodziną Szczukowskich. Jeszcze przed wojną prowadzili tu najlepszy miejscowy zakład krawiecki, a później w drugim lokalu otworzyli cukiernię.

Najsłynniejszym krawcem rodziny był Marian Szczukowski, który przejął interes krawiecki po ojcu i ubierał mieszkańców Fordonu aż do lat 70. Potrafił uszyć wszystko – od spodni po płaszcze. Choć jego zakład krawiecki był jednym z dziewięciu w miasteczku, to wielu mieszkańców uważało go za najlepszy.

Pan Marian znany był jeszcze z jednej namiętności – uwielbiał wędkarstwo. Nad Wisłą można go było najczęściej spotkać w parze z przyjacielem Bernardem Kokoszyńskim.

W lokalu z lewej strony przed wojną był sklep galanteryjno-krawiecki, a po wojnie działał sklep obuwniczy Ireny Strzelackiej. Później w tym miejscu swoją cukiernię otworzył brat Mariana – Franciszek Szczukowski. Na tyłach budynku do dziś stoją charakterystyczne budynki z wysokim kominem. To piekarnia w której powstawały wypieki do sklepu.

Rodzina Szczukowskich zajmowała także mieszkania na piętrze.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl