2016
Przed 1920
Przed 1920
Lata 60.
1992
1992
2002

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 2

Na pocztówkach z początku XX w. stoi w tym miejscu ładny, proporcjonalny, dobrze wpasowany w ulicę dom ze spadzistym dachem. Dzisiejszy budynek w niczym nie przypomina tamtej uroczej kamieniczki.

Ul. Bydgoska była salonem dawnego Fordon, a władze miasteczka szczególnie dbały o jej reprezentacyjny, spójny charakter – zwłaszcza w sąsiedztwie Rynku, serca Fordonu. Architektura domów musiała nawiązywać do otoczenia, a nie „kłócić” się z innymi budynkami. Efekt możemy podziwiać na dwóch pocztówkach z czasów niemieckich. Dom spod dwójki świetnie uzupełniał, wręcz wzbogacał północną pierzeję ulicy.

Po ostatniej wojnie ten uroczy budynek zniknął. Może był to efekt uszkodzeń od bomb jakie spadły na miasteczko 2 września 1939 r. (na pewno uszkodzony został pobliski budynek przy Rynku). W latach 70. powstał nowy budynek – już bez spadzistego dachu, o kształtach typowego dla architektury tamych czasów „klocka” z nieciekawą fasadę. Zbudował go szewc Kowalewski, który przez lata prowadził na parterze punkt usługowy. Później funkcjonował tu sklep odzieżowy.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl