2016
Przed 1920

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 19

Dziś na działkę pod „dziewiętnastką” mieszkańcy mówią „Szuflada” albo „Park”. Puste miejsce to efekt zniszczenia kamienicy podczas niemieckiego bombardowania.

Z czterech zburzonych kamienic w czasie nalotu 2 września 1939 r. najgorzej los obszedł się z domem pod nr 19. Pod nr 18 zachowała się przynajmniej zamieszkała oficyna i zabudowania gospodarcze., nr 17 i 19 mają dziś nowe domy. Natomiast w miejscu „Szuflady” nie ma dziś nic.

Przez wiele lat po wojnie stał tu drewiany krzyż upamiętniający tragiczne wydarzenie (od wybuchu zginęły dwie osoby), ale i on został w końcu przeniesiony na rondo Buxakowskiego. Lepiej tam służy procesjom na Boże Ciało, bo wyznacza koniec pochodu wiernych.

Wizerunek starej kamienicy zachował się tylko na zdjęciu zrobionym z wieży kościoła św. Mikołaja. Był to dwupietrowy dom ze spadzistym dachem – typowy budynek przy ul. Bydgoskiej.

Nie wiemy nic o jego przedwojennych mieszkańcach.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl