2016
Przed 1920
1992
2002

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 17

Budynek pod „siedemnastką” był jednym z tych, które ucierpiały w czasie bombardowania 2 września 1939 r.

Niemiecka bomba, która miała trafić w most lub linię kolejową spadła dokładnie na środek ul. Bydgoskiej między domami 17-21. Zginęły dwie przypadkowe osoby, a poważnie uszkodzone zostały okoliczne budynki zwłaszcza te pod numerami: 18 po prawej stronie ulicy i 17, 19, 21 po lewej. Wszystkie cztery Niemcy nakazali rozebrać. Miejscowa opowieść głosi, że okupanci mieli w planach stworzenie tu sporego placu przy synagodze na oficjalne uroczystości. Na szczęście cudem przetrwał w przyzwoitym stanie budynek nr 20 należący do krawieckiej rodziny Szczukowskich i nie objął go plan wyburzeń.

W pustym miejscu na rogu z ul. Słowackiego (dziś Frycza Modrzewskiego) nowy budynek powstał w 1947 r. Postawiła go rodzina Papke. W małym lokalu na parterze mieściła się m.in. pasmanteria, a w podwórzu funkcjonował skup butelek. Dziś sklepik na parterze został przerobiony na mieszkanie.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl