Przez dwa sklepy w domu na parterze przy ul. Bydgoskiej 16 przewinął się najróżniejszy asortyment – od drożdżówek po telewizory.

Budynek pochodzi z lat 60. Zastąpił poprzedni z XIX w., który prawdopodobnie ucierpiał w wyniku niemieckiego nalotu z 2 września 1939 r. Po starym domu zostały tylko piwnice.

Po wojnie działał tu popularny salon fryzjerski. Właścicielem był Mieczysław Dudek, który był też znanym miłośnikiem i propagatorem muzyki. Razem z dwoma braćmi założył w 1946 orkiestrę dętą w Fordonie. Zespół był po wojnie wielką atrakcją miasteczka. Liczył nawet 80 członków i zapewniał także lekcje muzyki dla młodzieży.

W domu pod szesnastką przyjmował także szklarz Szymański. W kolejnych latach w lokalu po lewej stronie funkcjonował sklep telewizyjno-radiowy. W dalszej kolejności mieścił się tam sklep owocowo-warzywny prowadzony przez Felicję Markiewicz, a po roku 1990 przez Joannę Prętką. W dalszej kolejności działała tu drogeria oraz “second hand”.

Natomiast placówka z prawej strony mieściła cukiernię należącą do Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” zwaną “słodką dziurką”. Następnie był tu sklep spożywczy prowadzony przez Kazimierę Roszkowską, a w dalszej kolejności lombard oraz biuro tłumaczeń.