2016
1992
2002

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 15

Ten dom pojawił się na ul. Bydgoskiej dopiero na początku lat 60. XX wieku.

Parcela pod „piętnastką” ma najkrótszą historię na całej ulicy. Została zabudowana dopiero niewiele ponad pół wieku temu. Przedtem była atrakcyjnym miejscem zabaw dla dzieci z okolicy ze względu na kilkumetrową skarpę od strony ul. Zakładowej i Frycza Modrzewskiego. Stąd bezpiecznie można było także obserwować rozlewającą się i podchodzącą do miasteczka Wisłę w czasie wylewów. Kilka razy w swojej historii rzeka podeszła w pobliże skarpy. Rekordowe stany poziomu wody podczas wielkich powodzi są zaznaczone na ścianie najbliższego domu po drugiej stronie ul. Zakładowej.

Dom przy ul. Bydgoskiej w 1960 r. wybudował kolejarz Dyliński. W lokalu użytkowym mieściły się kolejno: lodziarnia, kwiaciarnia, bar piwny, a teraz sklep monopolowo-spożywczy „Fordoniak”.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl