2016
1992
2002

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 13

Jeden sklep na parterze – to rozwiązanie dość nietypowe jak na tak solidną kamienicę w tak ruchliwym kiedyś miejscu. Za to dom miał szczęście do ciekawych mieszkańców.

Jednym z nich był Władysław Burchardt – artysta plastyk. Jego obrazy można do dziś oglądać w obu starofordońskich kościołach – dla świątyni św. Mikołaja wykonał w latach 80. obraz Jana Pawła II. Więcej jego prac zdobi kościół św. Janów. To obrazy patrona świątyni z Jezusem podczas Ostatniej Wieczerzy, Matki Boskiej oraz wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. Pan Władysław zajmował się także plastyką użytkową np. projektował etykiety na słoiki dla Zakładu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Fordon.

Na tyłach kamienicy działał także drugi w sąsiedztwie zakład szklarski (inny był pod nr 7). Prowadził go pan Nowakowski, mieszkaniec tego domu. Mieszkał tu z rodziną także felczer Mendlikowski oraz m.in. rodziny Rucińskich i Grzegorzewskich.

Lokal użytkowy często zmieniał gospodarzy. Działał tu punkt ZURT, czyli Zakład Usług Radiowo-Telewizyjnych, po nim placówka „Społem”, sklep obuwniczy, „1001 Drobiazgów”, czyli sklep ze wszystkim. Ostatni na liście jest sklep mięsny.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl