Bydgoska 12-14

Przez sto lat stały tu typowe kamieniczki dla miasteczka Fordon – niezbyt efektowne, ale dobrze wkomponowane w zabudowę ulicy. Nowe górują dziś nad budynkami w sąsiedztwie.

Przylegające do siebie kamienice powstały na przełomie XIX i XX w. Miały sklepy na parterze. Stały się one szczególnie popularne w czasach powojennych. Tu pod numerem 12 po prawej stronie można było dostać prasę, papierosy, kartki pocztowe i inne codzienne drobiazgi. Z lewej mieścił się sklep z zabawkami dla dzieci. Pod tym względem konkurencja w miasteczku była niewielka, więc wszyscy znali to miejsce. We wspomnieniach mieszkańców pojawiają się często nazwiska sprzedawczyń – pani Piaseckiej i Mrowińskiej.

Budynki przetrwały do końca XX w. i zastąpiła je jedna, większa kamienica. Na parterze mieści się spory warsztat samochodowy. Właścicielem jest Rafael Prętki, inicjator powołania i lider Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.