2016
Przed 1920
Lata 50.
1992

Opowiada Andrzej Zasada

Bydgoska 1

Kamienica pod numerem 1 miała szczególną markę - choć już należała do ul. Bydgoskiej, przez miejscowych była zaliczana jeszcze do Rynku.

Prestiż miejsca podkreślał dodatkowo eksluzywany asortment, który sprzedawano w jednym z dwóch tutejszych lokali – kosmetyki. Stąd też cały budynek określano jako „drogeria”. W latach 60. sklep zasłynął z jeszcze jednego powodu. Gazety rozpisywały się o „ogromnych nadużyciach” kierowniczki placówki sięgających setek tysięcy złotych, co w tamtych czasach było sumą zawrotną. Jak na mały Fordon była to ogromna afera.

Wraz z upadkiem miejscowego handlu spadał także prestiż domu wynikajacy z położenia. Pod „jedynką” przez krótkie okresy sprzedawano elektronikę, akcesoria wędkarskie, potem dziecięce. Jeden z lokali został przerobiony na mieszkanie. Od Rynku i ulicy dom został oddzielony barierką drogową ze względu na coraz większy ruch samochodów. Utrudniło to dostęp pieszych. Dopiero w 2015 r. barierka została usunięta, żeby ułatwić przechodniom komunikację. Jak na razie to nie pomogło i jedyny lokal z powierzchnią handlową wciąż stoi pusty.

Pochodzaca z lat 70. XIX w. kamienica należy dziś do najbardziej zaniedbanch domów przy ul. Bydgoskiej.

Poszukujemy informacji o tym domu i jego mieszkańcach. Jeśli wiesz coś o przeszłości, masz zdjęcie, dokumenty – podziel się z nami. Prosimy o kontakt poprzez profil na facebooku – Starofordoński Spichlerz Historii lub adres mailowy fundacja@ukw.edu.pl